نویسنده:
بازدید: 546 بازدید
برچسب ها 

تلگرام اکنون ۷۰۰ میلیون کاربر فعال ماهانه دارد و برای کسب درآمد از کاربران، در حال انتشار پلن اشتراکی جدیدی به نام تلگرام پریمیوم است که قابلیت‌های اضافه‌ای به‌همراه می‌آورد. تلگرام هنوز اعلام نکرده که قیمت سرویس اشتراکی چقدر است بااین‌حال انتظار می‌رود تهیه‌ی این سرویس، ماهانه ۵ تا ۶ دلار هزینه‌بر باشد. ورج می‌نویسد تلگرام پریمیوم در آمریکا هزینه ماهانه‌ی ۵ دلار دارد.

تلگرام پریمیوم چیست

تلگرام در ژانویه‌ی ۲۰۲۱ (دی و بهمن ۱۴۰۰) اعلام کرد تعداد کاربران فعال ماهانه‌اش به ۵۰۰ میلیون رسیده و این یعنی پیام‌رسان موردبحث توانسته در پنج ماه اخیر ۲۰۰ میلیون کاربر فعال ماهانه‌ی دیگر جذب کند. تلگرام می‌گوید هرگز برای تبلیغ کردن اپلیکیشن خود هزینه نکرده است. این پیام‌رسان محبوب در سال جاری میلادی به یکی پنج اپلیکیشن پردانلود در سراسر جهان تبدیل شد.

 

درباره تلگرام پرمیوم بیشتر بدانید

تلگرام که مقر اصلی‌اش در دبی واقع شده تابه‌حال بارها گفته که بیشتر از شرکت‌های تبلیغاتی، به کاربران خود اتکا می‌کند. پاول دورف، مدیرعامل تلگرام، در اطلاعیه‌ای گفته بود شرکت تحت مدیریتش برای ادامه دادن این سیاست احتیاج دارد ازطریق کاربرانش درآمد به‌دست آورد.

تلگرام برای کسب درآمد از کاربرانش سرویسی تحت عنوان تلگرام پریمیوم معرفی کرده است. کاربران نسخه‌ی پرمیوم به یک‌سری قابلیت اختصاصی دسترسی پیدا می‌کنند، اما به ازای دسترسی به این قابلیت‌ها باید ماهانه به تلگرام پول پرداخت کنند. پلن اشتراکی تلگرام افزون‌بر اضافه کردن قابلیت‌های جدید، بعضی از قابلیت‌های کنونی این پیام‌رسان محبوب را بهبود می‌دهد.

استیکرهای اختصاصی جدید ،کاهش محدودیت ها و ابزار مدیریت چت

سرویس تلگرام پریمیوم به کاربران امکان می‌دهد فایل‌هایی چهار گیگابایتی برای هم ارسال کنند (درحالی‌که در نسخه‌ی رایگان محدودیت دو گیگابایتی در نظر گرفته شده است). در ضمن طبق گفته ها نسخه‌ی پرمیوم از سرعت دانلود بالاتری پشتیبانی می‌کند.

کاهش محدودیت ها در اشتراک تلگرام پریمیوم / Telegram Premium

کاربران اشتراکی تلگرام می‌توانند در حداکثر ۱٬۰۰۰ کانال عضو شوند، درحالی‌که کاربران نسخه‌ی رایگان می‌توانند به عضویت حداکثر ۵۰۰ کانال دربیایند. کاربران در ضمن می‌توانند ۲۰ فولدر چت ایجاد و در هر یک از آن‌ها ۲۰۰ چت جای دهند. سرویس تلگرام پریمیوم استفاده‌ی هم‌زمان از چهار حساب کاربری، پین کردن حداکثر ۱۰ چت و ذخیره‌ی حداکثر ۱۰ مجموعه‌استیکر و ۴۰۰ گیف را ممکن می‌کند.

در نسخه‌ی جدید تلگرام کاربر قادر است بایوگرافی طولانی‌تری بنویسد و لینک به آن اضافه کند. نسخه‌ی پریمیوم در ضمن به کار گیری کاراکترهای بیشتر در کپشن محتواهای چندرسانه‌ای را ممکن می‌کند. به‌علاوه کاربران تلگرام پریمیوم می‌توانند حداکثر ۲۰ لینک عمومی t.me را برای خود رزرو کنند.

این اولین باری است که یک سرویس پیام‌رسان با چندصد‌میلیون کاربر در سراسر جهان، میزبان سرویس اشتراکی می‌شود. سیگنال، واتساپ، فیسبوک مسنجر و سرویس‌ پیام‌رسانی پیش‌فرض اپل و گوگل همگی جزو رقبای بزرگ تلگرام هستند اما سرویس اشتراکی ندارند و تمام قابلیت‌هایشان را رایگان ارائه می‌د‌هند. البته حتی نسخه‌ی رایگان تلگرام نیز نسبت‌ به این سرویس‌ها قابلیت‌های گوناگون‌تری دارد.

تعدادی از تحلیلگران امیدوار بودند که تلگرام بتواند ازطریق پروژه‌ی توکن بر‌پایه بلاک‌چین خود درآمد خوبی به‌دست آورد و نیازی به راه‌اندازی سرویس اشتراکی نداشته باشد. بااین‌حال بعد از بارها تأخیر و مشکلاتی جدی با نهادهای تنظیم مقررات، تلگرام در سال ۲۰۲۰ اعلام کرد که پروژه‌ را رها کرده و ۱٫۲ میلیارد دلار سرمایه‌ی جمع‌شده را به سرمایه‌گذاران برمی‌گرداند.

تلگرام در مارس ۲۰۲۱ (اسفند ۱۳۹۹ و فروردین ۱۴۰۰) ازطریق فروش اوراق قرضه‌ی پنج ساله‌ی قابل‌تبدیل به شرکت‌هایی مانند Mubadala Investment Company و Abu Dhabi Catalyst Partners سرمایه‌ی یک میلیارد دلاری جذب کرد.

شرکت تحت مدیریت پاول دورف در بیانیه‌ای مطبوعاتی می‌گوید:

«امروز روز مهمی در تاریخ تلگرام است؛ نه‌تنها به دستاورد جدیدی رسیده‌ایم بلکه از این‌ پس روش کسب درآمد پایداری داریم.»

مدیرعامل تلگرام مدتی پیش اعلام کرد سرویس اشتراکی نتیجه‌ی پاسخ به تقاضای کاربران است. دورف گفت بسیاری از کاربران خواستار کاهش محدودیت‌هایی مانند بارگزاری فایل دو گیگابایتی بوده‌اند، بااین‌حال در صورت کاهش محدودیت برای تمامی کاربران هزینه‌ی سرورهای تلگرام بیشتر از گذشته افزوده می‌شود و دسترسی به این سرویس غیرممکن می‌شود.

در همین راستا تلگرام تصمیم گرفته سرویس پرمیوم را برای کاربرانی که به‌دنبال قابلیت‌های بیشتر و محدودیت‌های کمتر هستند دردسترس قرار دهد.

قیمت اشتراک تلگرام پریمیوم و روش خرید اشتراک آن

به ادعای تک‌کرانچ نسخه‌ی پریمیوم تلگرام در کشور هند با قیمت ماهانه ۶ دلار دردسترس کاربران آیفون قرار می‌گیرد. در ضمن گفته می‌شود این سرویس در اسپانیا ۵٫۴۹ یورو (۵٫۷۷ دلار) قیمت دارد. نماینده‌ی تلگرام به درخواست تک‌کرانچ برای ارائه‌ی جزئیات بیشتر پاسخ نداده است. بعضی رسانه‌ها قیمت این سرویس را در آمریکا ۵ دلار اعلام کرده‌اند.

اشتراک پریمیوم در قالب خرید داخل‌برنامه‌ای به کاربر ارائه می‌شود. جدیدترین به‌روزرسانی تلگرام را برای دستگاه خود دانلود نمایید تا در منوی تنظیمات گزینه‌ی Telegram Premium نمایان شود. بوسیله این گزینه می‌توانید اشتراک تلگرام را خریداری نمایید.

کاربران سرویس اشتراکی تلگرام پریمیوم می‌توانند پیام‌های صوتی (ویس‌مسیج) را به متن تبدیل کنند و به استیکرهای اختصاصی دسترسی داشته باشند. تلگرام می‌گوید کاربران می‌توانند به عملکرد قابلیت تبدیل گفتار به متن امتیاز دهند تا با گذر زمان بهبود پیدا کند. تلگرام به زبان‌های تحت پشتیبانی این قابلیت اشاره نکرده، اما به احتمال زیادً فعلا محدود به زبان انگلیسی است.

این نسخه‌ی تلگرام واکنش به پیام‌ها ازطریق ایموجی‌های بیشتر و به کار گیری تصاویر متحرک به‌عنوان تصویر پروفایل را نیز امکان‌پذیر می‌کند.

نسخه‌ی جدید تلگرام میزبان قابلیت‌هایی اضافی برای مدیریت‌ چت‌ها است. کاربر قادر است فولدر چت پیش‌فرض خود را تغییر دهد تا به هنگام باز کردن اولیه‌ی اپلیکیشن، همواره فولدر موردنظر کاربر باز شود. در ضمن با مراجعه به تنظیمات بخش Privacy and Security می‌توانید قابلیت آرشیو و میوت خودکار چت‌های جدید را فعال نمایید.

تلگرام از چند ماه پیش میزبان تبلیغات شده است. در نسخه‌ی اشتراکی این سرویس هیچ تبلیغی به نمایش درنمی‌آید. تمامی کاربران نسخه‌ی اشتراکی تلگرام نشان ویژه‌ای به صورت ستاره دریافت می‌کنند که کنار نام آن‌ها نشان داده می‌شود. کاربران نسخه‌ی اشتراکی تلگرام به آیکون‌هایی اختصاصی برای اپلیکیشن دسترسی خواهند داشت.

آیکون های اختصاصی اشتراک تلگرام پریمیوم / Telegram Premium

پاول دورف می‌گوید تمامی قابلیت‌هایی که تلگرام اکنون ارائه می‌دهد رایگان باقی خواهند ماند. در حقیقت قابلیت‌های اصلی این پیام‌رسان برای تمامی ۷۰۰ میلیون کاربر فعال ماهانه ارائه می‌شود و با گذر زمان کاربران اشتراکی یک‌سری ویژگی‌های به‌خصوص دریافت خواهند کرد.

تلگرام گفته در حال اضافه کردن قابلیت جدیدی است که به کاربران امکان می‌دهد بدون نیاز به لینک دعوت، در گروه‌های عمومی عضو شوند. قابلیتی دیگر به گروه‌ها و کانال‌های تأییدشده امکان می‌دهد تیک آبی را در بالای صفحه‌ی چت نمایش دهند.

نسخه‌ی جدید تلگرام در آیفون‌ها و آیپدهای جدید قادر است انیمیشن‌ها را با نرخ ۱۲۰ فریم‌برثانیه رندر کند. تلگرام می‌گوید قابلیت پیش‌نمایش چت را در نسخه‌ی اندروید به‌روزرسانی کرده است.

این قابلیت در نسخه‌ی جدید تلگرام اندروید مانند نسخه‌ی iOS شده و به شما اجازه می‌دهد کل محتوای صفحه‌ی چت را ازطریق اسکرول مشاهده نمایید. تلگرام می‌گوید به‌روزرسانی جدید باگ‌های نرم‌افزاری را رفع و عملکرد اپلیکیشن را بهینه‌تر می‌کند.

در پایان اگر شما نیز از کسانی هستید که از این سرویس استفاده می کنید و یا قصد خرید اشتراک آن را دارید ، تجربیات و نظرات خود را درباره سرویس جدید تلگرام با ما و سایر کاربران فایل گپ درمیان بگذارید.

منبع : telegram  – techcrunch