نویسنده:
بازدید: 507 بازدید

واترمارک مایکروسافت ورد حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. واترمارک پرکاربرد Draft (پیش‌نویس) به کاربران می‌گوید این سند یک کپی اولیه است. واترمارک Confidiential (محرمانه) خواننده را به سکوت دعوت می‌کند. واترمارک در حالت کلی متنی کمرنگ یا تصویری پشت متن است. در واقع واترمارک می‌تواند نوعی برندسازی یا هشدار تلقی شود. اسکرین‌شات‌های ذیل از مایکروسافت آفیس ۳۶۵ گرفته شده‌‌اند.

درج واترمارک در ورد

ورد چهار واترمارک پیش‌فرض متنی دارد: Confidential ،Urgent ،ASAP و Do Not Copy. تقریبا در هر عملیات یک کلیکی می‌توانید این واترمارک‌ها را در سند خود درج کنید.

۱. Microsoft Word را اجرا کنید. Print Layout را از سه آیکن پایین سمت راست ورد انتخاب کنید.

۲. به تب Design بروید.

۳. روی Watermark در گروه Page Background کلیک کنید تا گزینه‌های زیر آن توسعه پیدا کنند.

واترمارک در تب دیزاین

۴. هر کدام از واترمارک‌های پیش‌فرض دلخواه را از گزینه‌های پیشنهادی ورد انتخاب کنید؛ اما مطمئن شوید مناسب سندتان هستند.

۵. ورد واترمارک کمرنگی را روی سند و پشت متنتان قرار می‌دهد. گفتی است واترمارک، تنها در نمای Print Layout قابل نمایش است.

واترمارک Confidential

روش سفارشی‌سازی واترمارک

اگر سرعت کار برایتان مهم‌ است، می‌توانید از واترمارک‌های پیش‌فرض ورد استفاده کنید؛ اما اگر انتخاب‌های محدود ورد مناسبتان نیستند، می‌توانید واترمارک خود را بسازید و از آن در سندتان استفاده کنید. واترمارک‌های سفارشی به دو دسته تقسیم می‌شوند:

  • واترمارک متنی
  • واترمارک تصویری

مراحل مشابه بالا را دنبال کنید؛ اما این بار در منو آبشاری Custom Watermark را انتخاب کنید.

سفارشی سازی واترمارک

روش درج واترمارک متنی سفارشی

ایده‌های واترمارک سفارشی می‌توانند شامل لوگو سازمان، نام شما، نماد کپی‌رایت و هرچیز مرتبط با سند باشند. در این تصویر، روش ساخت واترمارک متنی را می‌بینید.

صفحه‌ی printed watermark

۱. با کلیک روی Custom Watermark از بخش Watermark، پنجره Printed Watermark باز می‌شود.

۲. گزینه Text Watermark را انتخاب کنید. فیلدها خودتوصیف‌گر هستند.

۳. متنی دلخواهی که می‌خواهید به‌عنوان واترمارک به‌کار ببرید، در فیلد متنی وارد کنید. تنظیمات Language ،‌Font ،‌Size ،‌Color و Orientation را به‌دلخواه تغییر دهید. در‌صورتی‌که به‌دنبال سایه‌‌ روشن‌تری از متن هستید، فیلد Semi-transparent را انتخاب کنید؛ در‌غیر‌این‌صورت، آن را از حالت انتخاب خارج کنید.

۴. پس از پایان کار روی Apply و Ok کلیک کنید.

روش درج واترمارک تصویری

با واترمارک‌های تصویری می‌توانید خلاقانه کار کنید؛ زیرا تصاویر به‌کاررفته هزاران پیام در خود می‌توانند داشته باشند. برای مثال، در اسناد معمولی می‌توانید از تصویری بامزه یا تعداد دقایقی استفاده کنید که صرف خواندن صفحه می‌شود. همچنین، می‌توانید الگویی بسازید که در کل تصویر نمایش پیدا می‌کند. برای این کار مراحل ذیل را دنبال کنید.

واترمارک تصویری

۱. در پنجره Printed Watermark، گزینه Picture Watermark را انتخاب و سپس روی دکمه Select Picture کلیک کنید.

۲. فایل تصویر را از دسکتاپ خود می‌توانید بارگذاری یا Bing را برای تصویر جست‌وجو یا آن را از پوشه وان‌درایو ابری پیدا کنید.

۳. اگر می‌خواهید تصویر را از کامپیوتر بارگذاری کنید، روی Insert کلیک کنید. برای دو گزینه آنلاین دیگر، روی Apply کلیک کنید تا واترمارک اعمال شود.

۴. ظاهر واترمارک را نیز می‌توانید تغییر دهید. Scale به‌صورت خودکار و پیش‌فرض تنظیم می‌شود؛ اما از منو آبشاری برای واردکردن درصدی مشخص می‌توانید استفاده کنید.

۵. گزینه Washout واترمارک را به‌صورت محو در صفحه‌نمایش می‌دهد. این گزینه را برای نمایش تصویر واقعی می‌توانید غیرفعال کنید.

انتخاب و سفارشی‌سازی واترمارک

اضافه‌کردن متن یا تصویر، تنها راه سفارشی‌سازی واترمارک نیست. نمونه‌های اولیه واترمارک معمولا به رنگ خاکستری روشن هستند؛ اما در ورد ظاهر واترمارک را با تغییر رنگ (Color) و اندازه (Size) و موقعیت آن روی صفحه (Position) به‌صورت دستی می‌توانید تغییر دهید.

چگونه می‌توان واترمارک را هنگام قرارداشتن در پس‌زمینه انتخاب کرد؟ واترمارک بخشی از هدر سند است؛ گرچه در میانه سند ظاهر یا در صفحه تکرار می‌شود. تنها کاری که باید انجام دهید، بازکردن هدر ازطریق دبل کلیک در نزدیکی بالای صفحه است. درحالی‌که بخش هدر باز است، روی واترمارک کلیک کنید تا آن را مانند هر شیء دیگری روی صفحه انتخاب کنید. اشاره‌گر را روی واترمارک ببرید تا زمانی‌که اشاره‌گر به فلشی چهارطرفه تبدیل شود.

انتخاب و سفارشی سازی واترمارک

سپس، می‌توانید به چهار طریق پس از انتخاب آن را سفارشی‌سازی کنید:

  • واتر‌مارک را روی هر بخشی از تصویر ببرید.
  • واترمارک‌های مختلف را به بخش‌های مختلف سند خود می‌توانید اضافه کنید.
  • اگر واترمارک متنی است، از تب WordArt Tools برای سفارشی‌سازی متنی می‌توانید استفاده کنید.
  • در‌صورتی‌که واترمارک تصویری است، از تمام گزینه‌های موجود در تب PictureFormat برای تنظیم تصویر یا اعمال تغییرات می‌توانید بهره ببرید.

واترمارک را تغییر دهید تا سفارشی‌سازی به‌صورت خودکار در تمام صفحات سند منعکس شود.

روش حذف واترمارک

دو روش برای حذف واترمارک وجود دارد.

  • بخش Header و Footer را مطابق توضیحات یادشده باز کنید. ازآنجاکه واترمارک متنی یا تصویری حالا ویرایش‌شدنی است، آن را می‌توانید انتخاب کنید و کلید Delete را فشار دهید.
  • به تب Design بروید و روی دکمه Watermark کلیک و گزینه Remove Watermark را انتخاب کنید.

درست مانند جابه‌جایی یا تغییراندازه واترمارک، حذف واترمارک باعث حذف آن از کل صفحات سند می‌شود.

نکات دیگر درباره واترمارک‌های ورد

کارهای دیگری هم برای افزایش سرعت بهره‌وری اسناد با واترمارک‌ها می‌توانید انجام دهید.

۱.  واترمارک را در گالری ذخیره و مجددا از آن استفاده کنید. واترمارک را سفارشی‌سازی می‌توانید و آن را انتخاب کنید، سپس از منو Watermark در تب Design، گزینه Save Selection to Watermark Gallery را انتخاب کنید. به واترماک یک نام بدهید و سپس روی OK کلیک کنید.

ذخیره در گالری واترمارک

این کار را امتحان کنید: در صفحه خالی ورد، متنتان را وارد کنید و اندازه‌ و ظاهر آن را به دلخواه تغییر دهید. آن را انتخاب و در Watermark Gallery ذخیره کنید. واترمارک مدنظر را زیر General در گالری واترمارک‌ها انتخاب و آن را به سند خود اعمال کنید.

۲. واترمارک را تنها روی یکی از صفحات درج کنید؛ زیرا ورد به‌صورت خودکار واترمارک را روی تمام صفحات سند قرار می‌دهد. اگر نمی‌خواهید واترمارک روی تمام صفحات باشد، آن را تنها برای صفحه اول سند می‌توانید تنظیم کنید.

به این منظور اشاره‌گر خود را روی صفحه مدنظر قرار دهید. به تب Design> Watermark بروید و روی واترمارک دلخواه کلیک‌راست و Insert at Current Document Position را انتخاب کنید. واترمارک در فیلد متنی نمایش داده می‌شود که می‌توانید آن را جابه‌جا کنید و بچرخانید و تغییر اندازه دهید. 

درج واترمارک در موقعیت دلخواه

منبع