نویسنده:
بازدید: 482 بازدید

ممکن است پیش‌تر عبارت RCS (مخفف Rich Communication Services) را شنیده باشید که به‌روزرسانی عمده‌ای درمقایسه‌با SMS تجربه می‌کند. در چند وقت اخیر، RCS بیشتر در کانون توجه قرار گرفته و گوگل از انتشار آن برای سیستم‌عامل اندروید خبر داده است. چگونه می‌توانیم بفهمیم گوشی اندرویدی ما به RCS مجهز است یا خیر؟ طبق اعلام گزارش‌های غیررسمی، گوگل RCS را برای ایران و چند کشور دیگر در‌دسترس قرار نداده است؛ بنابراین اگر در خارج از ایران هستید، از این آموزش می‌توانید استفاده کنید.

به‌طور خلاصه، RCS استانداردی است که به‌عقیده‌ی تحلیلگران، آینده‌ی پیامک‌های متنی محسوب می‌شود. استاندارد RCS بسیاری از قابلیت‌هایی را به‌ارمغان می‌آورد که که امروزه در اپلیکیشن‌های پیام‌رسان نیز تلگرام و واتساپ استفاده می‌کنید؛ ازجمله Read Receipt و نشانگر تایپ و امکان ارسال تصاویر باکیفیت.

فرایند اضافه‌شدن RCS به گوشی‌های هوشمند از مدت‌ها پیش در حال انجام است و هرگز منظم پیش نرفته. نکته‌ی مهم این است که آیفون‌ها به‌طور‌کلی از RCS پشتیبانی نمی‌کنند و اپل به‌جای RCS، سراغ استفاده از استانداردی اختصاصی در آی‌مسیج (iMessage) می‌رود. اپراتورهای مخابراتی موانعی بر سر اضافه‌شدن RCS به گوشی‌ها قرار داده‌اند؛ اما گوگل می‌کوشد این موانع را از بین ببرد. 

بدین‌ترتیب اگر می‌خواهید به RCS دسترسی داشته باشید، از گوشی اندرویدی باید استفاده کنید و اپلیکیشنی داشته باشید که بتواند از RCS پشتیبانی کند. اپلیکیشن گوگل مسیجز (Google Messages) از RCS پشتیبانی می‌کند و برای تمام دستگاه‌های اندرویدی دردسترس قرار دارد. احتمالا اپلیکیشن پیش‌فرض پیامک روی گوشی شما نیز می‌تواند از RCS پشتیبانی کند.

ازآنجاکه همه می‌توانند اپلیکیشن گوگل مسیجز را نصب کنند، تصمیم گرفته‌ایم آموزش آن را شرح دهیم. برای این منظور، اپلیکیشن گوگل مسیجز را روی گوشی باز کنید و دسترسی‌های لازم را به آن بدهید تا گوگل مسیجز به اپلیکیشن پیش‌فرض پیام‌رسانی‌تان تبدیل شود. اگر اپلیکیشنی دیگر به‌عنوان اپلیکیشن پیش‌فرض انتخاب شده باشد، به‌محض بازکردن گوگل مسیجز نمایش پیغامی شناور روی صفحه را شاهد خواهید بود. 

پس از اجرای گوگل مسیجز، روی آیکون سه‌نقطه‌ی عمودی موجود در بخش بالا سمت راست صفحه‌ی اپلیکیشن ضربه بزنید.

آیکون منوی سه نقطه گوگل مسیجز

سپس در منو کشوییِ بازشده، روی Settings ضربه بزنید.

منوی کشویی گوگل مسیجز شامل گزینه Settings

اگر در بخش بالایی منو تنظیمات گزینه‌ی Chat Features را مشاهده می‌کنید، قابلیت RCS برایتان فعال شده است. «Chat» عبارتی است که گوگل برای اشاره به قابلیت‌های RCS از آن استفاده می‌کند.

عبارت Chat Features در گوگل مسیجز

در بخش Chat Features، به‌سلیقه‌ی خود قابلیت‌های مختلفی را می‌توانید فعال یا غیرفعال کنید که به‌لطف RCS ارائه می‌شوند.

لیست قابلیت های بخش Chat Features اندروید

همان‌طورکه مشاهده کردید، فرایند انجام کار بسیار ساده است. اگر دستگاهتان هنوز به پشتیبانی از RCS مجهز نشده است، احتمالا پیغامی شناور در گوگل مسیجز برای فعال‌کردن این قابلیت دریافت می‌کنید. اگر پیغام شناور را هم دریافت نکردید، فقط باید منتظر بمانید.