نویسنده:
بازدید: 419 بازدید

مرورگر پیش‌فرض ویندوز ۱۱، مایکروساف اج است. در واقع مایکروسافت هیچ علاقه‌ای ندارد که کاربرانش از مرورگرهایی همچون موزیلا فایرفاکس یا گوگل کروم استفاده کنند. اگرچه مایکروسافت تغییر مرورگر پیش‌فرض را در ویندوز ۱۱ دشوار کرده است؛ اما همچنان راهی برای تغییر مایکروسافت اج به مرورگر موردعلاقه‌مان وجود دارد.

تغییر مرورگر پیش‌فرض در ویندوز ۱۱

بر خلاف ویندوز ۱۰ در ویندوز ۱۱، مرورگرهای وب مجاز به تغییر مرورگر پیش‌فرض سیستم نیستند، بلکه شما باید وارد تنظیمات شوید و خودتان این کار را انجام دهید. تغییر

مقاله‌ی مرتبط:

مرورگر پیش‌فرض در ویندوز ۱۰ فقط با چند کلیک ممکن بود؛ اما در ویندوز ۱۱ باید کمی بیشتر تلاش کنیم.

برای تغییر مرورگر اج و انتخاب مرورگر موردنظرتان به تنظیمات بروید و از آنجا وارد Apps وسپس Default Apps شوید. همچنین برای باز کردن پنجره تنظیمات می‌توانید دکمه‌های میانبر Windows+i را فشار دهید. در بخش Set defaults for applications باید مرورگر دلخواه را پیدا کرده و روی آن کلیک کنید.

 تغییر مرورگر پیش‌فرض در ویندوز ۱۱

پس از انجام این کار فهرستی طولانی از انواع فایل‌ها و پروتکل‌هایی را که مرورگر پشتیبانی می‌کند، خواهید دید. این لیست شامل HTM ،HTML ،PDF ،SHTML ،SVG  WEBP ،XHT ،XHTML ،HTTP ،HTTPS و MAILTO است.
تغییر مرورگر پیش‌فرض در ویندوز ۱۱

باید روی تمام این فایل‌ها و پروتکل‌ها کلیک کنید تا بتوانید مرورگر پیش‌فرض را برایشان تغییر دهید. سپس روی OK کلیک کنید.

تغییر مرورگر پیش‌فرض در ویندوز ۱۱

هنگامی که روی بسیاری از این لینک‌ها  کلیک می‌کنید، ویندوز ۱۱ از شما می‌خواهد که ابتدا مرورگر اج را بررسی کنید. برای تغییر مرورگر باید روی Switch Anyway کلیک کنید. همان‌طور ه می‌بینید مایکروسافت تمام تلاشی که مجاز بوده از آن برای نگه داشتن اج به‌عنوان مرورگر پیش‌فرض استفاده کند را به کار گرفته است.

تغییر مرورگر پیش‌فرض در ویندوز ۱۱

با تمام این کلیک‌های وقت‌گیر و مراحل اضافه، اکنون موفق شدید که مرورگر پیش‌فرض ویندوز را تغییر دهید.

می‌توانیم امیدوار باشیم که این مشکل که اکنون در نسخه بتای ویندوز ۱۱ وجود دارد، در آپدیت‌های بعدی برطرف شود؛ اما مایکروسافت در مورد این موضوع چیزی نگفته است. مرورگرهای وب کسب‌وکار بزرگی هستند و این موضوع که کاربران نتوانند به‌راحتی مرورگر دیگری را انتخاب کنند، باعث می‌شود افراد بیشتری به استفاده از اج ترغیب شوند و سود مایکروسافت افزایش بیابد. از این گذشته، مایکروسافت در بسیاری از موارد به انتخاب مرورگر پیش‌فرض کاربر احترام نمی‌گذارد. برای مثال فرقی نمی‌کند مرورگر پیش‌فرض شما چه باشد، در هر صورت ویندوز ۱۱ ویجت آب‌وهوا را با مرورگر اج باز خواهد کرد.

مرورگر اج مرورگر خوبی است؛ اما بهتر است که بدون کمک مایکروسافت به جایگاه بالاتر دست پیدا کند.

منبع