نویسنده:
بازدید: 701 بازدید

کلید Fn در کیبورد چیست و چه کاربردی دارد؟

Fn مخفف function است و به شما اجازه می‌دهد به طیف وسیعی از عملکردهای جایگزین برای سایر دکمه های کیبورد خود دسترسی پیدا کنید. کلید Fn در شروع به سبب کمبود فضا در صفحه دکمه های پیشین ایجاد شد. تولیدکنندگان به جای اضافه کردن دکمه های بیشترتصمیم گرفتند به هر کلید عملکردهای متعددی بدهند.

به طور مثال اگر کلید Fn را با کلید دیگری فشار دهید، در بعضی از لپ‌تاپ‌ها می‌توانید روشنایی صفحه یا بک‌لایت دکمه های کیبورد را تنظیم نمایید. شاید بتوان گفت که باید کلید Fn را به عنوان یک کلید مانند به کلید shift در نظر بگیرید. بسته به نوع دستگاه‌تان، Fn در ضمن قادر است به شما اجازه دهد:

  • صدا را کم و زیاد نمایید.
  • بلندگوی داخلی لپ‌تاپ خود را بی‌صدا نمایید.
  • روشنایی یا کنتراست مانیتور را افزایش یا کاهش دهید.
  • حالت استندبای را فعال نمایید.
  • لپ تاپ خود را در حالت هایبرنیت قرار بدهید.
  • CD/DVD را بیرون بیاورید.
  • صفحه‌کلید را قفل نمایید.

بسته به سیستم عامل از این کلید استفاده‌های مختلفی می‌شود؛ اما مک، ویندوز و حتی کروم‌بوک‌ها همگی نسخه‌هایی از کلید Fn دارند.

کلید Fn در کدام قسمت کیبورد قرار دارد؟

در لپ‌تاپ‌های اپل و پی‌سی، کلید Fn عموماً در گوشه سمت چپ پایین صفحه‌کلید در کنار کلید Ctrl قرار دارد. از طرف دیگر احتمال دارد برخی کروم‌بوک‌ها این کلید را نداشته باشند یا در بعضی از آن‌ها این کلید نزدیک به کلید اسپیس قرار داشته باشد.

در لپ‌تاپ‌های مک‌بوک عموما می‌توانید کلید Fn را در ردیف پایین صفحه‌کلید بیابید. در صفحه دکمه های اندازه‌کامل اپل این کلید در کنار کلید delete قرار دارد. در ضمن در صفحه‌دکمه های بی‌سیم مجیک اپل، کلید Fn در گوشه پایینی سمت چپ قرار دارد.

اگر رایانه شما کلید Fn ندارد، به احتمال زیادً کیبوردتان هیچکدام از عملکردهای جایگزین را ندارد. در‌این‌صورت احتمال دارد نیاز به خرید مدل بهتری داشته باشید.

کلید Fn چگونه کار می‌کند؟

نحوه به کار گیری کلید Fn برمبنای سیستم‌ عامل مورداستفاده شما تفاوت دارد. این کلید مانند با سایر دکمه های اصلاح‌کننده شبیه shift، اغلب همراه با دکمه های F1-F12 (دکمه های تابعی) که در بالای صفحه‌کلید قرار داردند، به کار می‌رود. توابع عموماً حتی در سیستم عامل‌های متفاوت با نمادهای یکسان مشخص می‌شوند. به طور مثال، نماد خورشید عموماً برای نشان دادن روشنایی صفحه به کار می‌رود.

توجه: کلید Fn همواره شبیه رایانه اصلی با دستگاه‌های جانبی کار نمی‌کند. به طور مثال در یک مانیتور خارجی فشردن Fn و کلید روشنایی احتمال دارد، روشنایی را تنظیم نکند.

ویندوز

در کامپیوتر‌های شخصی ویندوزی، دسترسی به عملکردهای ویژه F1-F12 با نگه داشتن کلید Fn و بعد فشار دادن یکی از دکمه های تابعی قابل دسترس خواهد بود. این کار قادر است شامل عملکردهایی مانند قطع صدا یا تنظیم روشنایی صفحه شود. براین اساس برای به کار گیری کلید Fn در یک کامپیوتر شخصی، کلید Fn را نگه دارید و بعد به‌شکل هم‌زمان هر کلید عملکردی که تصمیم دارید استفاده نمایید را فشار دهید.

بعضی از کیبوردها دارای یک کلید Fn هستند که در صورت فعال شدن روشن می‌شود. اگر صفحه‌کلید شما نیز همین‌گونه است، پیش از فشار دادن دکمه های تابعی، از فعال بودن کلید Fn اطمینان یابید.

مک

در رایانه های مک، دکمه های F1-F12 عملکردهای ویژه را به‌طور پیش‌فرض انجام می‌دهند. به طور مثال دکمه های F11 و F12 بدون اینکه لازم باشد ابتدا کلید Fn را فشار دهید، صدای کامپیوتر را کم یا زیاد می‌کنند. فشار دادن کلید Fn و بعد یکی از دکمه های F1-F12 منجر به یک عمل ثانویه خاص برای هر برنامه‌ای که در حال حاضر از آن استفاده می‌نمایید، خواهد شد.

بعضی از دکمه های Fn برای تطبیق با عملکردهای خاص دارای کد رنگی هستند. روی کلید Fn این کیبوردها، fn را در دو رنگ گوناگون می بینید. این کیبوردها دارای دو مجموعه عملکرد ثانویه با کد رنگی ( به عنوان مثال دکمه های تابعی در دو رنگ آبی و قرمز) هستند. به عنوان نمونه اگر کلید Fn شما دو رنگ قرمز و آبی داشت، فشار دادن Fn و یک کلید قرمز عملکرد مختلفی با فشردن Fn و یک کلید آبی خواهد داشت.

اکثر رایانه‌ها تا حدودی به شما اجازه می‌دهند تا دکمه های عملکرد خود را سفارشی نمایید. در مک‌بوک می‌توانید انتخاب نمایید که آیا دکمه های F1-F12 به‌طور پیش‌فرض از دکمه های ویژه خود استفاده کنند یا خیر. بعضی از کیبوردها به شما این توانایی را می‌دهند که با به کار گیری fn lock کلید Fn را غیرفعال نمایید.

در پایان

امیدواریم این مطلب برای شما جالب و کارامد بوده باشد. اگر اطلاعات بیشتری در مورد کلید Fn دارید، ان را با ما و کاربران فایل گپ در میان بگذارید.

منبع : howtogeek