نویسنده:
بازدید: 506 بازدید

تنظیمات ماوس در ویندوز ۱۱

ماوس یکی از قطعات سخت‌افزاری مهم برای هر کامپیوتری است؛ زیرا تعامل با کامپیوتر را ساده‌تر می‌کند. به‌همین‌دلیل، بسیار اهمیت دارد که با حساسیت و سرعت و طراحی نشانگر ماوس احساس راحتی داشته باشید. در ویندوز ۱۱، به‌آسانی می‌توانید تنظیمات ماوس را متناسب با خواسته‌ی خود پیکربندی نمایید. ازطریق کنترل پنل یا برنامه‌ی تنظیمات، امکان شخصی‌سازی حساسیت نشانگر و گزینه‌های پیمایش و آیکون اشاره‌گر وجود دارد.

نحوه‌ی تغییر سرعت ماوس در ویندوز ۱۱

سرعت اشاره‌گر ماوس (Mouse Speed) در بعضی از برنامه‌ها Mouse Sensitivity نامیده می‌شود. این تنظیم تعیین می‌کند که نشانگر با چه سرعتی روی صفحه حرکت کند. تنظیم حساسیت زیاد موجب می‌گردد که نشانگر ماوس سریع‌تر حرکت کند. به‌طور‌کلی، نشانگر ماوس باید با سرعتی که راحت هستید و می‌توانید آن را روی صفحه ردیابی نمایید، پیکربندی شود.

برای تغییر سرعت یا حساسیت ماوس در ویندوز ۱۱ ابتدا منو‌ Start را اجرا نمایید. درادامه، Settings را جست‌وجو و روی آن کلیک نمایید. سپس از بخش کناری، روی Bluetooth & devices کلیک نمایید و به تب Mouse بروید. درانتها، نوار لغزنده‌ی سرعت اشاره‌گر ماوس را روی سرعت دلخواه خود تنظیم نمایید.

تنظیمات ماوس در ویندوز ۱۱

نحوه‌ی تعویض دکمه‌ی اصلی ماوس در ویندوز ۱۱

ویندوز به‌طور پیش‌فرض دکمه‌ی سمت چپ ماوس را به‌عنوان دکمه اصلی پیکربندی می‌کند؛ اما در‌صورت لزوم می‌توانید دکمه‌ی اصلی ماوس را تغییر دهید. برای تغییر دکمه‌ی اصلی ماوس در ویندوز ۱۱، ابتدا برنامه تنظیمات را اجرا و از منو سمت چپ، روی Bluetooth & devices کلیک نمایید. سپس، به تب Mouse بروید و از منو کشویی Primary mouse button دکمه‌ی چپ (Left) یا راست (Right) را به‌عنوان دکمه‌ی اصلی خود انتخاب نمایید. تغییرات باید بلافاصله اعمال شود.

نحوه‌ی تغییر سرعت اسکرول ماوس در ویندوز ۱۱

اگر سرعت اسکرول در سیستم شما خیلی کم یا سریع است، می‌توانید آن را مطابق با سلیقه و ترجیح خود تغییر دهید. زمانی که تنظیمات سرعت اسکرول را تنظیم می‌نمایید، این تغییر تأثیر کلی روی سیستم شما خواهد داشت. برای تغییر تنظیمات اسکرول در ویندوز ۱۱، باید روی منو Start کلیک و Settings را جست‌وجو نمایید و وارد آن شوید.

درادامه، از سمت چپ روی Bluetooth & devices کلیک نمایید و به تب Mouse بروید. برای تغییر اتفاقاتی که هنگام اسکرول با کلید غلتکی ماوس رخ می‌دهد، روی کادر کشویی Roll the mouse wheel to scroll کلیک و گزینه‌ی مطلوب را انتخاب نمایید.

لازم به ذکر است تعداد خطوط پیمایش هم‌زمان را می‌توانید با به کار گیری نوار لغزنده‌ی Lines to scroll at a time تنظیم نمایید. با به کار گیری گزینه‌ی Scroll inactive windows when hovering over them نیز می‌توانید اسکرول در یک پنجره‌ی غیرفعال (پنجره‌ای روی صفحه که انتخاب نشده) را فعال نمایید.

نحوه‌ی شخصی‌سازی نشانگر ماوس در ویندوز ۱۱ با به کار گیری برنامه‌ی تنظیمات

برنامه‌ی تنظیمات ویندوز ۱۱ سفارشی‌سازی نحوه‌ی نمایش نشانگر ماوس را در ویندوز ۱۱ آسان کرده است. برای انجام این کار، برنامه‌ی تنظیمات را اجرا نمایید و به Accessibility > Mouse pointer and touch بروید. سپس، در Mouse pointer style آیکون دلخواهتان را انتخاب و اندازه‌ی نشانگر ماوس را نیز ازطریق نوار لغزنده‌ی Size تنظیم نمایید.

تنظیمات ماوس در ویندوز ۱۱

نحوه‌ی سفارشی‌‌کردن نشانگر ماوس با به کار گیری کنترل پنل

می‌توان طیف وسیعی از تنظیمات گوناگون اشاره‌گر ماوس را با به کار گیری کنترل پنل تغییر داد. سرعت کلیک، آیکون اشاره‌گر، حرکت اشاره‌گر و… را می‌توان ازطریق Mouse properties پیکربندی کرد.

برای انجام این کار منو Start را اجرا و Control Panel را جست‌وجو نمایید و وارد شوید. روی Hardware and Sound و در زیر قسمت Devices and Printers، روی Mouse کلیک نمایید. می‌توانید سرعت دابل‌کلیک ماوس را ازطریق نوار لغزنده‌ی Double-click speed در تب Buttons تنظیم نمایید.

تنظیمات ماوس در ویندوز ۱۱

به‌همین‌ترتیب، می‌توانید ظاهر نشانگر خود را در تب Pointers سفارشی نمایید.

تنظیمات ماوس در ویندوز ۱۱

اگر تصمیم دارید تنظیمات حرکت اشاره‌گر ماوس خود را تغییر دهید، روی گزینه‌ی Pointer Options کلیک نمایید و تنظیمات موجود را بنا به‌دلخواه انجام دهید. برای تغییر تنظیمات Horizontal Scrolling (پیمایش افقی) و Vertical Scrolling (پیمایش عمودی) روی تب Wheel کلیک نمایید. زمانی که تنظیمات ماوس را سفارشی کردید، روی Apply و بعد OK کلیک نمایید.

ویندوز ۱۱ قابلیت فراوانی برای شخصی‌سازی دارد. تنظیمات سفارشی‌سازی متفاوتی در اپ Settings ویندوز ۱۱ پنهان شده است که اگر با آن‌ها آشنا باشید، می‌توانید تغییرات زیادی در ویندوز جدیدتان ایجاد نمایید. در ضمن، می‌توانید برای شخصی‌سازی ویندوز ۱۱ از برنامه‌های شخص ثالث استفاده نمایید.

در پایان

امیدواریم این آموزش برای شما مفید بوده باشد. شما می‌توانید سؤال‌ها و تجربه‌های خود را درباره‌ی نحوه‌ی تغییر تنظیمات ماوس در ویندوز ۱۱ از قسمت دیدگاه با ما و دیگر کاربران فایل گپ در میان بگذارید.

منبع : makeuseof