نویسنده:
بازدید: 485 بازدید

NAS چیست؟

NAS مخفف Network Attached Storage به‌معنی فضای ذخیره‌سازی متصل به شبکه است. به دستگاه‌های NAS درایوهای NAS یا سیستم‌های NAS گفته می‌شود. فضای ذخیره‌سازی متصل به شبکه به‌عنوان اشتراک شبکه‌ی متمرکز برای استفاده در شبکه‌ی محلی عمل می‌کنند. سایر ماشین‌های موجود در شبکه می‌توانند برای خواندن و نوشتن داده‌ها به NAS وصل شوند؛ شبیه اینکه درایو مستقیما به کامپیوتر آن‌ها وصل است. براین اساس، ذخیره‌سازی اطلاعات روی NAS انجام می‌شود و می‌توان ازطریق اتصال به شبکه به آن‌ها دسترسی داشت.

فضای ذخیره‌سازی متصل به شبکه

دستگاه‌های NAS اشتراک‌گذاری مخزن فضای ذخیره‌سازی را بین شبکه‌ای کامل از کامپیوترها و دستگاه‌های دیگر آسان می‌کنند. سیستم NAS کاربردهای فراوانی دارد؛ از‌جمله ذخیره‌ی اسناد به‌اشتراک‌گذاشته‌شده، به‌اشتراک‌گذاری پروژه‌های گروهی، پخش رسانه‌ای شبیه موسیقی و ویدئو یا پشتیبان‌گیری از ماشین‌های محلی.

ذخیره‌سازی متصل به شبکه یا NAS چیست؟

فضای ذخیره‌سازی متصل به شبکه به‌گونه‌ای طراحی شده است که مقیاس‌پذیر باشد و با راه‌حل‌های بسیاری به شما اجازه می‌دهد درایوها را درصورت کمبود فضا اضافه یا جایگزین نمایید. بعضی از این سیستم‌ها از درایوهای فراوانی در RAID (آرایه‌ی چندگانه‌ی دیسک‌های مستقل) برای افزونگی یا سرعت استفاده می‌کنند؛ درحالی‌که بعضی دیگر برای عملیات بسیار کوچک‌تر به درایوی واحد تکیه می‌کنند.

NAS خود را بخرید یا بسازید

شما می‌توانید سیستم‌های NAS اختصاصی را در اشکال متفاوت شبیه محفظه‌های ساده و خام که شما را به خرید هارددیسک‌ ملزم می‌کند یا محصولات کاملی که مستقیما به روتر متصل می‌شوند و به حداقل تنظیمات احتیاج دارند، تهیه نمایید. بسیاری از روترهای بی‌سیم عملکرد NAS را دارند. تایم کپسول ایرپورت اپل که اکنون تولید آن متوقف شده است، فضایی برای هارددیسک در درون دارد و برای پشتیبان‌گیری از ماشین زمان عالی است.

روترهایی شبیه TP-Link AC1750 متصل‌کننده‌ی USB در پشتشان دارند که به شما اجازه می‌دهد محتویات درایو را ازطریق شبکه به‌اشتراک بگذارید. بااین‌حال، هیچ‌یک از این راه‌حل‌ها به‌اندازه‌ی یک دستگاه اختصاصی NAS کارآمد یا قدرتمند نیستند.

در ضمن، می‌توانید از رایانه قدیمی یا رزبری پای درایو NAS بسازید. FreeNAS راه بسیار مناسبی برای استفاده‌ی مجدد از کامپیوتر قدیمی و درایوهایی است که از آن‌ها در مخزن ذخیره‌سازی متصل به شبکه استفاده نمی‌نمایید. اگر دنبال پروژه‌ای پردردسر می‌گردید، می‌توانید همین کار را با رزبری پای با سیستم‌‌عامل Raspbian انجام دهید.

همان‌طور‌که خواندید، اگر به هاب ذخیره‌سازی محلی متمرکز احتیاج دارید که هر کسی در شبکه بتواند به آن دسترسی داشته باشد، NAS ایده‌ی خوبی است. NAS شبیه سرویس ذخیره‌سازی ابری سریع و شخصی‌شده‌ی شما است که هیچ هزینه‌ای ندارد.

منبع : howtogeek