نویسنده:
بازدید: 481 بازدید

بریو مرورگری متن‌باز محسوب می‌شود که بر‌اساس کرومیوم ساخته شده است. این مرورگر برخلاف گوگل کروم، بر عملکرد و حریم خصوصی کاربر بسیار متمرکز است. بی‌شک گوگل کروم مرورگر وب فوق‌العاده و محبوبی است؛ اما تقریبا بیش از یک دهه از انتشارش گذشته و با ظهور مرورگرهای قدرتمندی مانند بریو زمان تغییر فرارسیده است.

در‌حال حاضر برای تجربه رویکردی متفاوت از آنچه گوگل ارائه می‌دهد، چندین جایگزین مناسب برای مرورگر کروم در‌دسترس قرار دارد که مرورگر بریو یکی از گزینه‌های محبوب‌ است. در این مقاله فایل گپ، به برخی از دلایل محبوبیت مرورگر بریو نگاهی خواهیم انداخت و به شما می‌گوییم چرا باید از مرورگر پرطرفدار بریو استفاده کنید.

دورشدن از غول‌های تکنولوژی

غول‌های اینترنتی با ارائه خدمات و محصولات، وب را زیر سلطه خود درآورده‌اند. با اینکه این شرکت‌ها همواره سعی می‌کنند بهترین خود را ارائه دهند، کاربران باید حق انتخاب میان گزینه‌های مختلف را داشته باشند. مزیت داشتن رقبایی مانند بریو باعث می‌شود کسانی که بازار را در کنترل دارند، خدمات و محصولاتشان را به کاربران تحمیل نکنند. همچنین، غول‌های فناوری غالبا ضدرقابت تلقی می‌شوند؛ اما کاربران با انتخاب گزینه‌هایی مانند مرورگر بریو، می‌توانند رقابت سالمی بین آن‌ها ایجاد و زمینه پیشرفت بیشتر را فراهم کنند.

احترام به حریم خصوصی کاربر

زمان وب‌گردی ممکن است فعالیت شما از هر طریقی پیگیری شود. هیچ کاربری دوست ندارد اطلاعات شخصی خود را آنلاین در‌اختیار دیگران قرار دهد. در این زمینه، بریو با جمع‌آوری‌نکردن داده از فعالیت‌های کاربران، سیاست حفظ حریم خصوصی بهتری را اعمال می‌کند. هر کاری که کاربران در مرورگر بریو انجام می‌دهند، در دستگاهشان خصوصی باقی می‌ماند و با شخص دیگری به‌اشتراک گذاشته نمی‌شود. همچنین، مرورگر بریو داده‌های همگام‌سازی را رمزگذاری می‌کند تا کاربران در چندین دستگاه از همان تنظیمات مرورگر و بوکمارک‌های یکسان بتوانند استفاده کنند.

تجربه وب‌گردی سریع‌تر

مرورگر کروم به‌عنوان مصرف‌کننده منابع سیستم معروف است و این مسئله زمانی بیشتر خود را نشان می‌دهد که کارهای مختلف و زیادی را با مرورگرتان انجام دهید. مرورگر بریو با تمرکز بر بهره‌وری بیشتر از منابع، تجربه‌ وب‌گردی سریع‌تری برای کاربران رقم می‌زند. بریو ادعا می‌کند در‌مقایسه‌با کروم به ۳۳ درصد حافظه کمتری نیار دارد و تأثیر کمتری نیز بر دوام باتری سیستم می‌گذارد. این موضوع ممکن است بسته به پیکربندی سیستمتان متفاوت باشد؛ اما به‌طور‌کلی بریو درمقایسه‌با کروم مرورگر سریع‌تر و روان‌تری است.

متن‌باز

مرورگر گوکل کروم پروژه‌ای اختصاصی است که در‌اصل بر‌‌‌‌اساس کرومیوم ساخته شده؛ اما بریو مرورگر وب کاملا متن‌باز است. بنابراین، هرکسی می‌تواند کد منبع را بررسی و درصورت لزوم امنیت مرورگر را ارزیابی کند. ناگفته نماند یکی دیگر از مزیت‌های استفاده از نرم‌افزارهای متن‌باز امکان مشارکت جامعه برای افزودن ویژگی‌های جدید و موردنیاز است.

مرورگر متن باز بریو

مقابله با سانسور محتوا

ازآنجاکه بیشتر وب متمرکز است، منابعی که به آن‌ها دسترسی پیدا می‌کنید، معمولا در مکان ذخیره‌سازی مرکزی ذخیره می‌شوند. مرورگر بریو با ادغام پروتکل IPFS به کاربران امکان می‌دهد به وب غیرمتمرکز دسترسی پیدا کنند. بریو به کاربران اجازه می‌دهد با کمک شبکه همتا‌به‌همتا با استفاده از IPFS به منابع دسترسی پیدا کنند؛ بنابراین، هیچ‌کس نمی‌تواند دسترسی به یک منبع را کنترل یا محدود کند. مرورگر بریو با یکپارچه‌سازی این ویژگی می‌تواند ابزاری کارآمد برای غلبه بر سانسور وب باشد. با کمک پروتکل IPFS می‌توان بدون نگرانی بابت منابع سرور یا هزینه‌ها، آن‌ها را به‌راحتی توزیع کرد و باعث افزایش دسترسی‌پذیری منابع شد.

مسدود‌کننده ردیاب

انواع مختلفی از فناوری‌های ردیابی برای ردیابی کاربران اینترنت وجود دارد. درحالی‌که برخی از ردیابی‌ها می‌توانند به مفیدترشدن وب کمک کنند، بعضی دیگر ممکن است داده‌های زیادی از فعالیت‌های آنلاین شما را جمع‌آوری کنند.

مرورگر مسدودکننده ردیاب بریو

با کمک ویژگی محافظت از حریم خصوصی در مرورگر بریو می‌توان ردیاب‌ها را مسدود کنید. وجود این ویژگی در مرورگر بریو کاربران را از نیاز به جست‌وجوی اکستنشن‌های متمرکز بر حریم خصوصی کروم بی‌نیاز می‌کند.

با کمک ویژگی محافظت از حریم خصوصی در مرورگر بریو می‌توان ردیاب‌ها را مسدود کنید. وجود این ویژگی در مرورگر بریو کاربران را از نیاز به جست‌وجوی اکستنشن‌های متمرکز بر حریم خصوصی کروم بی‌نیاز می‌کند.

دریافت پاداش با دیدن تبلیغات

معمولا کاربران با جلوگیری‌نکردن از مسدود‌شدن نمایش تبلیغات از وب‌سایت‌های دلخواهشان پشتیبانی می‌کنند. مرورگر بریو ازطریق Brave Rewards راه دیگری برای کمک به سازندگان وب‌سایت‌ها به‌وجود آورده است. استفاده از Brave Rewards کاملا اختیاری است؛ اما درصورت استفاده از آن، هنگام بازدید و صرف وقت در وب‌سایت‌ها می‌توانید توکن کسب کنید.

توکن‌های دریافت‌شده در والت یکپارچه با مرورگر بریو ذخیره خواهد شد که کاربران درصورت تمایل آن‌ها را برای کمک به وب‌سایت دلخواهشان می‌توانند اهدا کنند. همچنین، هر ارز وجهی که دوست دارند، به والتشان می‌توانند اضافه و آن را برای حمایت از ناشران ثبت‌شده در Brave Rewards خرج کنند.

استفاده از شبکه تور

برای افزایش سطح حریم خصوصی، باید از شبکه تور بهره برد که ساده‌ترین راه استفاده از آن از‌طریق مرورگر تور است؛ اما این مرورگر چندان کاربرپسند و کارآمد نیست. خوشبختانه در حالت Private Browsing بریو می‌توان از اتصال تور استفاده کرد. شایان ذکر است این حالت جایگزین کاملی برای مرورگر تور نیست؛ اما در آن، از شبکه تور به‌عنوان پروکسی برای پنهان‌کردن IP اصلی و موقعیت مکانی استفاده می‌شود.

فایروال  و VPN برای دستگاه‌های iOS

iOS اپل سیستم‌عامل یکپارچه‌ای است. بریو با ارائه فایروال و سرویس VPN که می‌توان ازطریق مرورگر از آن استفاده کرد، سعی می‌کند یک قدم از iOS جلوتر برود؛ البته استفاده از این گزینه اضافی با پرداخت هزینه ممکن است. اگر دوست دارید در گوشی iOS خود از مرورگر بریو استفاده کنید، VPN می‌تواند به افزایش حریم خصوصی دیجیتال شما کمک کند.

خدمات یکپارچه مانند موتور جست‌وجوی بریو

بریو فقط مرورگری ساده نیست؛ زیرا به‌کمک آن می‌توان راه‌حلی برای تبلیغات خصوصی، وب غیرمتمرکز و… دیگر یافت. موتور جست‌وجوی بریو یکی دیگر از ویژگی‌های چشمگیر آن است. این موتور جست‌وجو موتوری مستقل است و بر ارائه نتایج جست‌وجو با حفظ حریم خصوصی تمرکز دارد.

 موتور جستجوی بریو

اگرچه می‌توان از موتور جست‌وجوی بریو در هر مرورگر دیگری استفاده کرد، استفاده از آن در مرورگر بریو تجربه‌ای روان و لذت‌بخش خواهد بود که پیشنهاد جذابی برای کاربران محسوب می‌شود.

نتیجه‌گیری

در‌حال‌حاضر، بریو ویژگی‌های بهتری درمقایسه‌با مرورگر گوگل کروم ارائه می‌کند. با‌‌‌توجه‌‌‌‌به اینکه اکثر ما برای انجام کارها به مرورگرهای وب متکی هستیم، همیشه باید به‌دنبال مرورگرهای بهتر و کارآمدتر باشیم. اکنون بریو در حال تبدیل‌شدن به مرورگری محبوب برای دسکتاپ و تلفن‌همراه است. این مرورگر به‌طور مداوم در حال تکامل است و مطمئنا در آینده دلایل بیشتری از آنچه در این مقاله خواندید، برای استفاده از آن وجود خواهد داشت.

اگر تاکنون از مرورگر بریو استفاده کرده‌اید یا دلیل بهتری برای استفاده از این مرورگر دارید، آن را با ما و کاربران فایل گپ در میان بگذارید.